Eşyalar

İkinci El Mobilya Alanlar

Günümüz şartlarında daha önce hiç kullanılmamış mobilyalar yerine daha çok az kullanılmış olan ikinci el mobilya takımları tercih ediliyor. Aslında bu durumun birden fazla farklı nedeni bulunmaktadır ama temel neden olarak maddi avantajları gösterebiliriz. İkinci el mobilya alan yerler aslında bu avantajı sağlayacak şekilde hizmet sunan yerlerdir. Çünkü ikinci el mobilya olarak tarif edilen ürünleri alacak olan kimselerin bu ürünlere rahatlıkla ulaşabilmeleri için ikinci el mobilya alanlar ile bağlantı kurmaları gerekmektedir.

İhtiyaç amacı farklı olsa da ikinci el mobilya alınırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Burada sizlere bazı öneriler sunacağız.

İkinci El Mobilya Alacaklar Nelere Dikkat Etmelidir

  • İkinci el mobilya alanlar aracılığı ile ürün alacağınız zaman ilk olarak alacağınız ürüne bir iki küçük test yapıp öyle alın. Örneğin ikinci el eşya satan yerler aracılığı ile bir gardırop alacaksanız ürünün çekmecelerini, menteşe kısımlarını denetleyin. Bu kısımların sağlam olup olmadığına bakın. Çünkü ürünün neden dolayı satıldığını bilemezsiniz. Böylesi bir durumda test aşamasını geçerse ürünün alınması söz konusu olur
  • İkinci el eşya almayı tercih eden kişiler çabuk karar vermeye meyillidirler. Özellikle indirimli ve düşük fiyatlara aldanarak seçim yapmaktan çekinin. Aksi halde sadece dıştan görünüş olarak kullanılabilir görünen ürünlerin saklanmış kusurları olabilir. Bu durum ikinci el mobilya alacaklar için can sıkıcı durumlara yol açabilir. Mesela dıştan çok iyi gözüken ve indirimli olarak satılan bir koltuk takımının yıkanmasını gerektirecek bir sorunu olabilir. Bu da size ek maliyet oluşması demek olur
  • Ekonomik olarak satın alma gücünüz ne durumda olursa olsun asla ikinci el yatak almamaya bakın. Çünkü yataklar dışarıdan görülemeyecek birçok mikrop barındırabilir
  • İkinci el mobilya alanlar için ahşap ürünler bazen çok cazip fiyatlardan satılabilir. Bu nedenle ahşap mobilyaları tercih edebilirsiniz ama mobilyanın yapıldığı ağaç türüne dikkat etmelisiniz. Örneğin koltuk alacaksınız ama koltuklar çam kerestesi gibi dayanıksız ağaçlardan yapılmışsa fiyatına bakmaksızın bu ürünü elemelisiniz. Çünkü satın alma sonrasında size fazladan masraf çıkarmaları olasıdır. Bu nedenle metal alaşımlı mobilyaları tercih edin. Bu ürünler daha dayanıklıdır.
  • Alacağınız ürünün ihtiyacınızı hangi derecede karşılayabileceğini önemseyin öyle karar verin. İkinci el eşya alanlar genelde bu tür ayrıntıları önemsemez ama bütçenizi verimli kullanabilmeniz bu ayrıntılara bağlıdır. Örneğin uygun fiyatlı ama çekmece sayısı ihtiyacınızdan az olan bir komodini almayın. Böylesi bir ürün aynı zamanda bütçenize de uymaz. Ayrıca ihtiyaç fazlası olma konumuna bile girebilir
  • Almayı düşündüğünüz ürünün ekonomik açıdan size uyup uymayacağı önemli bir detaydır. İkinci el mobilya alan kişiler tarafından ihmal edilmemesi gereken bir detaydır. Mesela bazı mobilyaların ikinci el olanları ve yeni olanları arasında çok fazla fiyat farkı olmaz. Bu noktada yapılacak olan değerlendirme çok fazla fark yoksa bu ürünü almamalıyım olmalı. Çünkü ürünün ikinci el olanında göremeyeceğiniz kusurların telafisi olmayabilir. Bu da sizin için fazladan masraf yapmak anlamına gelir

İkinci el mobilya alan yerler için geçerli olan bir diğer durum eşyalarını buraya satmak isteyenlerdir. Yeni mobilya almayı planlayıp eski mobilyalarını da değerlendirmek isteyenler İkinci el alan firmalar ile iletişime geçip ürünlerini satmadan önce bazı noktalara dikkat etmelidirler. Bu sayede mobilyalarını elden çıkarmaları kolay olur. Bizimle farklı iletişim araçlarıyla bağlantı kurabilirsiniz. WhatsApp da bu iletişim kanallarının içinde yer almaktadır.

İkinci El Mobilya Satmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Eşyaların kullanılma durumları önemli bir detaydır. Eşyaları almayı düşünecek olan kişiler ilk olarak bu detaya bakarlar çünkü alacakları mobilyaların bir süre için de olsa ihtiyaçlarını görebilmelidir. Örneğin kanepe satacaksanız yüzey örtüsü hasarlı olan bir ürün kolay kolay alıcı bulmaz veya çok daha düşük bir fiyatla alıcı bulur.
  • Eşyaların nakliyesi de önemsenmelidir. Nakliyeyi ücretsiz gerçekleştiren Zengin Spot gibi bir firmayla anlaşırsanız eşyalarınızı hem daha yüksek bir ücretle hem de kolay biçimde elden çıkartmış olursunuz.
  • Ürünün çok fazla tamire ihtiyacının olmaması da tercih önceliğini yükseltir

İkinci el eşya alanlar bu kategoriye çok fazla ürün gireceğini de bilmelidirler. Mobilyalar aynı zamanda ev dekorasyon ürünleri arasında ilk tercih seçeneği oldukları için kategoriye girecek olan ürünler de haliyle artış göstermektedir. Bu kategori sınıfına yatak odası takımı, koltuk takımı, oturma gurubu takımı, çocuk odası mobilyaları, genç oda takımı, mutfak mobilyaları, sehpalar ve sandalye gurupları gibi çok sayıda ürün dahildir.

Dolayısıyla ikinci el mobilya alan kimseler sadece işin ekonomik olma tarafını ve ürünün cazip fiyatını önemsememeli aynı zamanda ihtiyaçlarını karşılayabilecek olmasını da dikkate alarak seçim yapmalıdır.

İkinci el mobilya alan kişiler arasında bir kesim değişiklik yapma ihtiyacı hissettikleri için, ikinci el mobilya alan yerler ile bu ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlar. Mobilyaların baştan sona değişimi oldukça fazla maliyetli olacağı için ikinci el mobilya alanlar genel olarak bazı küçük değişiklerle durumu değiştirmeyi tercih edebilirler. Böylece çok fazla maliyet olmadan sınırlı bir bütçe ile değişiklik yapmış olurlar.

İkinci el mobilya almak ya da satmak istediğinizde Zengin Spot ile iletişime geçmeniz, eşyaları hak ettikleri değerlerle ve en uygun koşullarla almanız ya da satmanız anlamına gelecektir. İkinci el eşya almak ya da satmak istediğinizde bizimle WhatsApp gibi kanallardan bağlantı kurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir